Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kopp 4542020



*

nr 454 2020


Kopp

Silver, Wien, 1820-tal, höjd: 7


Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 februari 2007
kl 16:10:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/2 12:23:37 1      350 kr
16/2 15:46:19 2      1.200 kr
18/2 23:51:45 3      550 kr
18/2 23:52:19 3      650 kr
18/2 23:52:47 3      750 kr
19/2 14:40:17 4      850 kr
19/2 14:41:06 4      950 kr
19/2 15:08:51 3      1.100 kr
19/2 15:09:44 3      1.300 kr
19/2 16:05:09 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: austria europa europeisk kopp silver vienna wien ädelmetall österrike österrikisk
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:49
  • 7158 Kaffeservis
    Rosenthal, 27 del
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:48
  • 7143 Karmstol
    Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten ry..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:54
  • 7142 Stol
    Dr Åkerblom. Genombruten rygg med spjälor, kopplad..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:14
  • 7138 Stolar
    ett par, Lilla Ã…land, Stolab, Carl Malmsten (1888-..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr